Kupno wymarzonej nieruchomości, niezależnie czy jest ona z rynku wtórnego czy z pierwotnego, jest trudne, ponieważ wymaga sporo czasu, zaangażowania i wiedzy. Niestety czasami proces kończy się fiaskiem, jednak jeśli dobrze się do niego przygotujesz, istnieje spora szansa, że wiele zyskasz. Jak wyglądają negocjacje kupna mieszkania? Czy warto w ogóle przeprowadzić ten proces. Poznaj nasze sprawdzone porady!

Negocjacje kupna mieszkania – od czego zacząć?

Samo znalezienie idealnego mieszkania bywa dużym wyzwaniem, dlatego też, gdy przychodzi do negocjacji, wiele osób zupełnie o tym zapomina i decyduje się zapłacić wyznaczoną cenę. Faktycznie w przypadku sytuacji rynkowej, w której popyt jest większy niż podaż, niejednokrotnie okazuje się, że nie ma sensu tracić energii na negocjacje, gdyż sprzedający i tak nie zgadzają się choćby na małą obniżkę. Mimo wszystko jednak warto próbować, bo może okazać się, że sporo na tym zyskasz. Czasami będzie to rabat na cenie całej nieruchomości, a czasami dodatkowy benefit, np. komórka lokatorska w cenie. Dlatego, zanim przejdziesz do procesu negocjacji, zastanów się, na czym Ci zależy. Dla niektórych osób najważniejszy jest upust finansowy, ponieważ jest to czynnik, który wpływa na to, czy w ogóle będą w stanie kupić to mieszkanie. Inni negocjują po prostu, aby uzyskać lepsze warunki, wtedy warto pomyśleć o innych aspektach, w których sprzedający może zrobić drobny ukłon w Twoją stronę.

Co negocjować ze sprzedawcą?

Na czym więc skupić się podczas negocjacji kupna mieszkania, jeśli nie na cenie za każdy m2? Opcji jest całkiem sporo! Możesz negocjować, np.:

  • Cenę przynależności

Jeśli do mieszkania przynależy komórka lokatorska, piwnica czy miejsce parkingowe, prawdopodobnie będziesz musiał dodatkowo za to zapłacić (szczególnie w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego). Warto więc negocjować tę kwestię i wywalczyć zakup na preferencyjnych warunkach lub też otrzymanie takiej przestrzeni całkowicie za darmo.

  • Kwestie wykończenia/remontu

Kupując mieszkanie od dewelopera w stanie deweloperskim, nie możesz mieć 100% pewności, co zastaniesz, ponieważ ta kwestia nie jest uregulowana prawnie. Dlatego warto negocjować, odnośnie do tego, w jakim stopniu deweloper wykończy Twoje mieszkanie. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego możesz spróbować wynegocjować ze sprzedającym odświeżenie mieszkania, np. pomalowanie ścian.

  • Koszty sporządzenia dokumentów

Zazwyczaj kosztami notarialnymi obie strony dzielą się po połowie. Jest to dobra przestrzeń do negocjacji. Spróbuj przekonać sprzedającego, aby w ramach rabatu na nieruchomość, wziął te koszty na siebie. Jest to spora oszczędność, którą warto docenić.

  • Dodatkowe benefity

Możesz też negocjować dodatkowe benefity, większe lub mniejsze. Np. z deweloperem, który jest zarazem właścicielem spółdzielni, możesz ponegocjować w sprawie zmniejszenia czynszu na jakiś czas, z inwestorem, możesz wynegocjować, np. rabat na zakup kolejnej nieruchomości, a z właścicielem z rynku wtórnego, możesz wynegocjować, zmianę jakiegoś elementu w domu, np. wymianę drzwi na antywłamaniowe.

Negocjacje kupna mieszkania – jakich argumentów użyć?

Jak więc widzisz, w przypadku negocjacji kupna mieszkania, pole do popisu jest spore. Jakich jednak argumentów używać, aby mieć przewagę nad sprzedającym?

  • Okolica mieszkania

Jeśli mieszkanie znajduje się w okolicy, która nie cieszy się dobrą sławą, budynek stoi przy ruchliwej ulicy lub obok znajduje się duża fabryka, to dobry argument, który pozwoli Ci zejść nieco z ceny, którą proponuje sprzedający.

  • Usytuowanie mieszkania

Mieszkania, w których nie ma na co dzień zbyt dużo słońca, które są ciemne lub mają okna wychodzące na ruchliwą ulicę, są zazwyczaj tańsze niż te, w zacisznej części budynku, gdzie piękne słońce wpada cały czas. Jeśli więc chcesz zapłacić mniej i mieć większe pole do negocjacji, warto zwrócić na to uwagę.

  • Ceny u konkurencji

Przed negocjacjami kupna mieszkania, dobrze jest zrobić research dotyczący cen na rynku w danej okolicy. Być może sprzedający mocno zawyżył cenę nieruchomości i warto mu to wskazać.

  • Stan mieszkania

Jeśli chodzi o rynek wtórny, to stan mieszkania ma ogromne znaczenie z perspektywy negocjacji. Dlaczego nieruchomości wykończone nowocześnie, do których wystarczy tylko „wejść i mieszkać”, są dużo droższe niż te, które wymagają odświeżenia czy remontu. W przypadku tej drugiej opcji negocjacje są dużo łatwiejsze. 

  • Płatność gotówką

Możliwość zapłacenia gotówką to zawsze dobry argument. Z kredytem bywa różnie. Procedury kredytowe często się przedłużają, niektóre osoby nie dostają pożyczek, w związku z czym sprzedający traci czas. Płacąc gotówką, unikasz tych problemów, więc jesteś wymarzonym nabywcą.

  • Brak dodatkowych udogodnień

Jeśli mieszkanie nie ma balkonu/ogrodu/tarasu, nie przysługuje mu piwnica czy komórka lokatorska lub nie ma przypisanego miejsca parkingowego, jest to dobra opcja, aby zacząć rozmawiać o obniżeniu ceny. Podczas negocjacji kupna mieszkania, warto też spojrzeć nieco szerzej, na cały budynek. Np. brak domofonu czy brak windy to też elementy, które znacząco wpływają na cenę.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci przygotować się do negocjacji ze sprzedającym. Powodzenia!

Oceń artykuł:

Negocjacje kupna mieszkania - o co pytać i jak prowadzić?
Średnia 5/5 na podstawie 18 opinii.